Ярослав Семотюк. Українські військові нагороди, 40 грн.
 

Ярослав Семотюк. Українські військові нагороди, 40 грн.
 

Ярослав Семотюк. Українські військові нагороди, 40 грн.

Подано з короткими описами, по можливості в хронологічному порядку, всі відомі українські військові ордени, хрести й медалі, а також і ветеранські гаптовані емблеми та відзнаки — нагрудні, нараменні та для шапок. Усі репродукції відзнак є їхнього справжнього розміру. Видання містить кольорові зображення українських військових нагород та їх описи (січові стрільці, УГА, УПА, вільне козацтво, 1-ша дивізія УНА).

Від автора.

Випускаючи в світ це видання, маю на меті познайомити українского читача, а передовсім нашу молодь, з українскими війсковими традиціями, пов’язаними з боротьбою за вільну Україну. Ця перша спроба такого видання призначена також як інформація для колишніх українских вояків, як рівно ж і для колекціонерів, що цікавляться медалями.
Вжиток емблем і відзнак в Україні сягає сивої давнини. Ще за княжих часів представники різних значніших родів мали свої родові відзнаки чи герби їхнє військо-дружинники вживало ці відзнаки на прапорах і щитах, щоб відрізняти власних вояків від чужих. З прийняттям християнства на прапорах стала переважати релігійна символіка.
Пізніше, за часів козацької держави, в Україні не існувапо централізованого уряду, що видавав би нагрудні чи інші відзнаки. Проте військові з’єднання, полки й сотні мали свої власні прапори різних кольорів і розмірів, а також печатки. Символіка зображень на них була більш-менш стандартною — в основному зброя, сонце, місяць, зірки, а також і релігійна. Зразки таких прапорів, які можна вважати першими військовими відзнаками, збереглися по кількох музеях.

Щойно в нашому столітті українскі війскові відзнаки стали набувати знайомих нам форм

Коротенька історія українских військових відзнак така: після князівського періоду й козаччини новітнє українске військо було започатковане створенням Легіону Українских Січових Стрільців (присяга 3.9.1914 р) , а пізніше — Армії Українскої Народньої Республіки та Українскої Галицької Армії. Під час існування Українскої Самостійної Держави в 1919 році були вироблені закони, грамоти та проекти бойових хрестів та медалів на стрічках чотирьох ступенів — разом сім штук. Однак через тривалий безперервний воєнний стан, ці відзнаки не були випущені. Тому більшість пізніших випусків — це пропам’ятні відзнаки, призначені для усіх учасників даних військових формацій чи окремих бойових акцій, а згодом і для відмічення ювілейних річниць цих формацій чи ветеранських організацій.

Ярослав Семотюк. Українські військові нагороди, ордени,
хрести, медалі, відзнаки та нашивки. (Торонто, 2004)
/ Друге доповнене видання. Рівне — 2010 — Україна, 64 с., іл.
Обкладинка: м’яка.

40 грн.
Поділитися